Hyrsylän koulu Cohousing moving forward

In English bellow:

Tänään osa Gamified Cohousing tiimiämme, Aibéo, Paula ja Susu tapasivat Hyrsylän koululla Lohjan johtavan rakennustarkastajan ja Länsi-Uudenmaan museoviraston johtajan sekä koulun pitkäaikaisen huoltomiehen. Esittelimme tarkennettuja piirrustuksia suunnitelmistamme. Tapaaminen meni todella hyvin, ja pääsimme yhteisymmärrykseen. Olemme iloisia tästä, tänä perjantaina meillä on tapaaminen kaupungin edustajien kanssa jossa allekirjoitamme esisopimuksen kaupasta.

Today, part of the Gamified Cohousing team, Pedro Aibeo, Paula Ojansuu and Susu, met at Hyrsylän Koulu, with the Lohja’s Leading building inspector, the head of the Western Uusimaa Board of Antiquities and the Hyrsylän Koulu’s janitor. We presented them more detailed drawings of what our plans are. The meeting went very well and we reach agreements in all the points. This is a good sign for the upcoming signing of the pre-contract, this Friday! Lohjan kaupunki – Lojo stad #Lohja #Hyrsylä #HyrsylänKoulu #cohousing #GamifiedCohousing Hyrsylän Koulu Cohousing Team

Helsinki, 29th August 2018
Pedro Aibéo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *